Klub

Rozgrywki

Multimedia

Futsal

Czerniak: żeby biegali najszybciej i męczyli się najwolniej06 / 03 / 2012

Czerniak: żeby biegali najszybciej i męczyli się najwolniej

W drużynie sportowej każdy ma swoją rolę. Jedni wyróżniają się i zachwycają swoją grą. Są też ludzie, którzy w tle wszystkich wydarzeń wykonują pracę, która ma przełożenie na wyniki zespołu. Jedną z takich osób w Akademii jest Rafał Czerniak.

Od kiedy masz styczność z futsalem?
Pierwszy raz z futsalem zetknąłem się podczas studiów przy okazji zajęć z piłki nożnej oraz turnieju "Balcera". Jednak profesjonalny futsal miałem okazję poznać rozpoczynając pracę (w lipcu 2011 roku) w Akademii Futsal Club Pniewy.

Jak trafileś do Akademii?
Do Akademi trafiłem poprzez AWF gdzie po zajęciach z dr Sławomirem Marszałkiem padło pytanie do mnie i kilku moich kolegów z grupy czy jesteśmy zainteresowani współpracą z poznańskim mistrzem Polski. Dostałem kontakt do trenera Hirscha - zadzwoniłem, spotkaliśmy się i tak rozpoczęła się nasza współpraca.

Czym zajmujesz się na co dzień?
Na co dzień pracuje w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Sportowym w Poznaniu jako Trener/Metodyk opiekując się blokiem dyscyplin wytrzymałościowych wśród młodzieży szkolonej w ramach Kadr Wojewódzkich. Ponadto jestem studentem Studium doktoranckiego na Poznańskim AWF. Staram się łączyć teorię z praktyką i wykorzystywać wszelkie możliwości dalszego rozwoju. Choć najbardziej satysfakcjonującym zajęciem jest codzienna obecność podczas treningów AFC.

Jaki jest zakres Twoich obowiązków w AFC?
W Akademii odpowiadam za przygotowanie fizyczne zawodników. To ogólne pojęcie zawiera w sobie zarówno wszelkie zabiegi które pomagają osiągać zawodnikom optymalny poziom kondycji, jak i testy sprawnościowe oraz poprawę zdolności motorycznych. Najwięcej pracy miałem juz na samym początku mojej pracy w Akademii, czyli podczas planowania całego makrocyklu przygotowań. Obóz w Cieszynie również wymagał sporo pracy w kwestii doboru obciążeń oraz indywidualizacji treningu. Współpracując z Zakładem Teorii Sportu w Poznańskiej AWF mam okazję badać różne parametry zawodników co jest niezwykle cenne podczas kontroli efektów treningu i w planowaniu kolejnych etapów przygotowań. Jednym słowem dbam o to, żeby zawodnicy Akademi biegali najszybciej i męczyli się najwolniej. Zakres moich obowiązków to nie tylko dwie godziny podczas treningu w hali, lecz w większej mierze jest to praca w domu analizując oraz dobierając odpowiednie środki i metody.

 


Rafał Czerniak rejestruje materiał, który później zostanie wykorzystany do analizy
(fot. Krzysztof Kaczyński / www.wielkopolskisport.pl / www.krainawspomnien.pl)


Jak wygląda Twoja praca przed meczem, w dniu zawodów i po spotkaniu?
Przed meczem obserwuję zawodników i staram się ocenić ich poziom przygotowania do meczu. Podczas meczu na bieżąco oceniam poziom zmęczenia zawodników i przekazuje swoje uwagi trenerowi. Wszystkie mecze nagrywam i później wspólnie z trenerem Hirschem dokonujemy analizy video całego meczu. Po meczu dbam o to aby zawodnicy jak najszybciej się zregenerowali i byli gotowi do kolejnego treningu lub meczu.

Czy wiążesz swoją przyszłość z futsalem?
Chciałbym pracować jako trener przygotowania fizycznego a futsal jako niezwykle ciekawa i bardzo dynamiczna dyscyplina sportu daje mi duże pole manewru w tej kwestii. Mam nadzieję że jestem dopiero na początku swojej drogi jeśli chodzi o futsal i chciałbym aby ta przygoda trwała jak najdłużej. Praca w Akademii Futsal Club Pniewy daje mi ogromną satysfakcję.

Pozostałe informacje

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >

© 2011 - Wszelkie prawa zastrzeżone - NOTA PRAWNA