Klub

Rozgrywki

Multimedia

Futsal

Historia


Początki zespołu sięgają 1999 roku. Spotkanie Cezarego Pieczyńskiego i Klaudiusza Hirscha we wrześniu 1999 zaowocowało powstaniem piłkarskiego zespołu Akademii Słowa, który miał brać udział w rozgrywkach amatorskich w Poznaniu. Nazwa klubu nie była przypadkowa, bowiem Akademia Słowa była wówczas policealną szkołą językową. Jej właścicielem był obecny prezes Akademii Cezary Pieczyński.

Drużyna Akademii Słowa wywodzi się poznańskiej dzielnicy Łazarz. Do grona jej założycieli zaliczają się także Michał Jędrzejczak i Dariusz Pieczyński. Pierwsze miesiące istnienia Akademii zbiegły się z rosnącą popularnością amatorskich turniejów piątek i szóstek piłkarskich. Zespół po wzmocnieniu między innymi Piotrem Matłoką i Markiem Koniecznym rozpoczął starty w amatorskich rozgrywkach piłkarskich. Już pierwsze zmagania przyniosły spore sukcesy. Zwycięstwo w Turnieju Błękitnego Ekspresu, Mistrzostwo Halowej Ligi Piątkowskiej, II miejsce w Turnieju Żywca to tylko część z pierwszych triumfów. Sukcesy te powodują, że Akademia Słowa zaczyna być rozpoznawana w Poznaniu. Ukoronowaniem świetnych występów w pierwszym roku istnienia było zwycięstwo w bardzo prestiżowym Turnieju im. Prof. Balcera. W drodze do tego triumfu Akademia Słowa pokonuje między innymi zespół złożony z zawodników Lecha Poznań czy Warty Poznań. W kolejnym roku działalności Akademia Słowa zwycięża w turniejach Żywca i Błękitnego Ekspresu, staje się Mistrzem Jesieni i Wiosny w Lidze TKKF oraz zajmuje II miejsce w Turnieju Prof. Balcera. Te osiągnięcia ugruntowują pozycję Akademii na mapie poznańskich klubów piłkarskich.

W 2001 roku prymat Akademii w Poznaniu nie podlegał już żadnej dyskusji. Akademicy wygrywają wszystkie turnieje, w których biorą udział: Turniej Żywca, Turniej Mercedesa, Turniej Ital Green Cup, Ligę TKKF, Ligę Mercedesa i po raz drugi triumfują w Turnieju Prof. Balcera. Zespół Cezarego Pieczyńskiego wygrywa także regionalny etap Halowego Pucharu Polski awansując tym samym do rozgrywek szczebla wojewódzkiego. Trwa wspaniała passa Akademii w Pucharze Polski. Zwycięstwo w turnieju wojewódzkim organizowanym we Wrześni daje przepustkę do fazy ogólnopolskiej i pozwala na zmierzenie się z profesjonalnymi klubami futsalowymi.

2002 rok to nowy rozdział w historii klubu. W rozgrywanym w Białymstoku turnieju z udziałem zespołów z 1 i 2 ligi futsalu (m.in. Clearex Chorzów) Akademia zajmuje 2 miejsce i awansuje do Półfinału Halowego Pucharu Polski. Ostatecznie pierwsza przygoda z HPP kończy się ogromnym sukcesem – amatorski zespół z Poznania zajmuje w nim 3 miejsce. Świetny występ w Halowym Pucharze Polski powoduje, że Prezes Cezary Pieczyński zgłasza swój zespół do rozgrywek II ligi futsalu.

19 października 2002 roku Akademia Słowa rozgrywa swój pierwszy mecz w  II lidze futsalu. Przeciwnikiem jest zespół Holiday Chojnice. Tym samym Akademia rozpoczyna zmagania na arenie ogólnopolskiej. Niespełna 6 miesięcy później, dokładnie 2 marca 2003 roku Akademicy wygrywają rozgrywki II ligi futsalu i uzyskują awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Trener Reprezentacji Polski w futsalu powołuje do drużyny narodowej Dariusza Pieczyńskiego i Klaudiusza Hirscha. Od sezonu 2003/04 Akademia nieprzerwanie, jako jedyna reprezentuje Wielkopolskę w rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Futsalu.

W sezonie 2008/09 Akademia Słowa zmienia historyczną nazwę na Akademia Futsal Club i swoje mecze zaczyna rozgrywać w Pniewach. Od kolejnego sezonu Akademia Futsal Club zostaje zarejestrowana w Pniewach i wszystkie mecze rozgrywa w hali OSiR Pniewy, przy ul. Wolności 20. Moment przenosin staje się kluczowym w historii Akademii. Od tej chwili klub odnosi największe sukcesy w swojej historii. Dzięki współpracy z Miastem Pniewy Akademia zdobywa Halowy Puchar Polski oraz zostaje Mistrzem Polski w sezonie 2008/09 oraz 2009/10.

Akademia w I lidze/Ekstraklasie futsalu:
sezon 2003/04 - 5. miejsce
sezon 2004/05 - 4. miejsce
sezon 2005/06 - 6. miejsce
sezon 2006/07 - 2. miejsce
sezon 2007/08 - 5. miejsce
sezon 2008/09 - 3. miejsce
sezon 2009/10 - 1. miejsce
sezon 2010/11 - 1. miejsce
sezon 2011/12 - 1. miejsce
 
Akademia w Pucharze Polski
sezon 2007/08 - finalista Halowego Pucharu Polski
sezon 2008/09 - zwycięzca Halowego Pucharu Polski
 
Zawodnicy Akademii w Reprezentacji Polski:
Dariusz Pieczyński, Klaudiusz Hirsch, Rafał Mielcarek, Bartosz Łeszyk, Daniel Lebiedziński, Cleverson Lilton Pelc Fernandes, Rafał Franz, Marcin Stanisławski, Mateusz Mika, Filip Mójta, Michał Wojciechowski

Zawodnicy Akademii w Akademickiej Reprezentacji Polski:
Dariusz Pieczyński (Akademickie Mistrzostwa Świata Węgry 2002, Hiszpania 2004)
Klaudiusz Hirsch (Akademickie Mistrzostwa Świata Węgry 2002 – król strzelców, Polska 2006)
Dariusz Motała (Akademickie Mistrzostwa Świata Hiszpania 2004)
Bartosz Łeszyk (Akademickie Mistrzostwa Świata Polska 2006)
Łukasz Pieczyński (Akademickie Mistrzostwa Świata Polska 2006)
Daniel Lebiedziński (Akademickie Mistrzostwa Świata Polska 2006)
Mateusz Mika (Akademickie Mistrzostwa Świata Serbia 2010)
Jędrzej Jasiński (Akademickie Mistrzostwa Świata Serbia 2010)
Łukasz Błaszczyk (Akademickie Mistrzostwa Świata Serbia 2010)

Zawodnicy Akademii w Młodzieżowej Reprezentacji Polski:
Łukasz Pieczyński, Filip Mójta, Michał Wojciechowski, Jędrzej Jasiński, Maciej Foltyn

Obcokrajowcy w Akademii:
Taras Panchuk (Ukraina)
Maksim Shvydkyy (Ukraina)
Oleksandr Derik (Ukraina)
Dmytro Zagorodnyy (Ukraina)
Nicolae Neagu (Mołdawia)
Cleverson Lilton Pelc Fernandes (Brazylia)
Ronaldo Pelc Fernandes (Brazylia)
Frane Despotovic (Chorwacja)
Jan Janovsky (Czechy)
Jesus Hurtado Cacere (Hiszpania)
Carlos Calvo Diaz (Hiszpania)
David Fernandez Hurtado (Hiszpania)


© 2011 - Wszelkie prawa zastrzeżone - NOTA PRAWNA